пʼятниця, 12 квітня 2013 р.

"Бібліоміст" на Житомирщині



Вчора ми прийняли участь в семінарі «Бібліотека, влада і громадськість: партнерство для місцевого розвитку» , який пройшов у Житомирській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. О. Ольжича   за участю заступників голів з гуманітарних питань райдержадміністрацій, міськвиконкомів, начальників відділів культури райдержадміністрацій, міськвиконкомів, директорів центральних районних та міських бібліотек .

В семінарі  взяли участь керівник  програми «Бібліоміст» пан Матей Новак, спеціаліст з адвокації програми «Бібліоміст» пан Владислав Кучереносов, представник пограми «Бібліоміст» Житомирської області пан Анатолій Ковтонюк.

Мета семінару – сприяння більш активному залученню публічних бібліотек до розвитку українських громад, встановленню партнерських стосунків між органами місцевого самоврядування, бібліотеками та громадськістю.

Йшла мова про діяльність програми «Бібліоміст» з модернізації українських бібліотек, про інформатизацію бібліотек Житомирщини, про взаємодію бібліотек, влади та громадськості в рамках програми «Бібліоміст».

Під час заходу учасники ознайомилися з успішними прикладами співпраці на рівні районів та розробили  спільні  плани  подальших дій.

Взагалі, завдяки співпраці програми «Бібліоміст» з обласними та районними адміністраціями досягнуто гарних  результатів. Понад 75% районів України мають Інтернет в публічних бібліотеках. Дякуючи проекту 51бібліотека нашої області отримала  166 одиниць комп’ютерної техніки та регулярний доступ до Інтернету.

В Україні – це четвертий за рахунком захід подібного масштабу.

Такі семінари  дають  новий поштовх розвитку публічних бібліотек та покращують  взаємодію між владою, громадами та бібліотеками.
 Фоторепортаж:

Мій виступ на семінарі мав тему: 


 «Спілкуємось з колегами: використання переваг участі у програмі «Бібліоміст» для професійного зростання бібліотечної спільноти району» 


Свою розповідь я хочу почати з подій, які відбулися раніше.  У 2003році наша бібліотека взяла участь у конкурсі проектів «Інтернет для читачів публічних бібліотек», оголошений Відділом преси, освіти та культури Посольства США в Україні.
Ми стали єдиною з районних бібліотек області, яка отримала грант і відкрила Інтернет-центр в своїй бібліотеці. Потім термін дії гранту закінчився, але ми вже знали, про можливості використання Інтернету в професійній діяльності і розуміли, що сучасні потреби користувачів неможливо задовольнити лише традиційними інформаційними ресурсами.
Тож коли трапилась нагода взяти участь у конкурсі програми «Бібліоміст» «Організація нових бібліотечних послуг на основі безкоштовного доступу до Інтернету» ми без вагань взялись за  написання проекту. І як результат – у вересні 2011року ми відкриваємо новий Інтернет-центр в районній бібліотеці, і що саме приємно в трьох сільських бібліотеках. Це дійсно були важливі події для місцевих громад і звичайно для бібліотечної спільноти.
В результаті підключення бібліотек району до мережі Інтернет з’явилися ряд додаткових можливостей для покращення обслуговування користувачів бібліотек. Але я як методист зупинюсь на перевагах підвищення професійного та фахового рівня бібліотекарів району.
Бібліотекарі районної та сільських бібліотек пройшли навчання в нашому регіональному тренінговому центрі за трьома модулями,  в результаті якого оволоділи основами комп’ютерної грамотності, методичного пошуку , відбору та обробки інформації, здобули практичні навички роботи у середовищі електронних ресурсів. Дуже хочу подякувати тренерам, методистам, які працювали з нами, адже для цього потрібні не тільки знання, а ще й велике, велике терпіння.
 Як результат – ми отримали категорію працівників, які були вже на рівень вищі від своїх колег – вони надавали користувачам нові бібліотечні послуги з використанням інформаційних технологій, передавали свої знання читачам, шукали і запроваджували нові форми роботи. Тож на базі нашого Інтернет-центру ми провели практичні навчання основам комп’ютерної  грамотності та навичкам пошуку інформації для бібліотекарів району, що не мали змоги навчатись в РТЦ.
Завдання сучасного бібліотекаря – підвищення власної інформаційної культури та використання ресурсів мережі для професійного розвитку.  Для методиста – мережа Інтернет відкриває великі можливості. Кількість бібліотекознавчих продуктів в Інтернеті зростає і ними можна постійно користуватись. Сайти бібліотечних організацій, провідних бібліотек містять значну кількість професійної інформації. В модулях «Бібліотечному фахівцю», «Бібліотечна справа», «Бібліотекарю», «Бібліотечно-інформаційний портал» та в інших виставляється інформація про проекти та програми, матеріали семінарів ,нарад, добірки з питань законодавчого забезпечення галузі, умови різних грантів, конкурсів, постійно оновлюється інформація про заходи, що відбуваються в бібліотечному середовищі, публікуються матеріали з досвіду роботи та багато іншої необхідної інформації, яку можна використати для професійного навчання бібліотекарів. Можна використовувати навіть методичні посібники, програми навчальних семінарів-практикумів: визначаєш важливість даної теми для свого регіону, пропускаєш через себе, шукаєш креативний підхід і працюєш зі своїм колективом.
Як приклад такої роботи хочу назвати останній семінар, присвячний екологічному просвітництву.
Інтернет став реальним помічником, адже є можливість познайомитись з досвідом роботи бібліотек, порівняти і оцінити свою роботу. Ми переглянули багато книжкових виставок по екології, організованих іншими бібліотеками. І кожен з учасників взяв для себе, якусь цікаву ідею для використання в роботі.
Також під час семінару ми домовились провести у квітні акцію –конкурс «Живі джерела нашого краю» (поштовхом стала акція-естафета «Всесвітній день води», започаткована  в блогосфері Житомирською бібліотекою для дітей). Наш район має багато джерел з живою водою. Багатьом відомі такі цілющі джерела як «Кип’яче» в Чоповичах, «Карачун» в Ворсівці, є джерела і в інших селах району. Бібліотекарі приймають участь у окультуренні та охороні цих джерел. А тепер іще і  зібрати інформацію про них, описати, додати світлини, творчо оформити роботу. Зараз ми маємо таку можливість дякуючи технічному забезпеченню, яку нам надав «Бібліоміст». (Таку методику ми використовуємо постійно, про це я скажу пізніше).
Під час семінару відбулась зустріч з громадським екологом, головою громадського руху «Врятуємо Полісся», який розповів про екологічне становище  області, бібліотекарі подивились фільм «Титанові хроніки». Це була реальна ситуація, яка доводить, що говорити  - це одне, а побачити –це зовсім інше.
Взагалі мультимедійні технології мають значний потенціал для бібліотечної діяльності. Як наприклад - створення презентації нашої бібліотеки. Раніше при проведенні подібних заходів використовувалась надмірна кількість плакатів, наочних матеріалів. Зараз все набагато ефективніше.
Хочу ще трошки повернутись до того як ми використовуємо надані нам технічні можливості:
-         Використовуємо електронну пошту (якщо немає Інтернету – диски, флешки),
-         Використовуємо в оформленні різних документів, звітних матеріалів,
-         Видаємо різні методичні матеріали, рекомендації, списки, рекламні буклети,
-         Оформляємо і поширюємо досвід роботи бібліотекарів та ін..
Наша районна бібліотека носить ім’я народознавця, етнографа, земляка, автора всім відомої «Берегині» В.Скуратівського. Тож підтверджуючи це ім’я, бібліотеки району приділяють постійну увагу народознавчій, краєзнавчій роботі. У нас цьому напрямку такий девіз – «Корінням - в етнос, віттям – в сучасні технології». У нас діє щорічний конкурс народознавчої роботи бібліотек «Малинщина моя – Берегиня моя». Кожного року до дня народження  В.Скуратівського  ми видаємо матеріали про бібліотеку-переможця, висвітлюємо її роботу, використовуючи  знову ж таки свої технічні можливості. Також ми надрукували «Легенди мого краю», які бібліотекарі збирали і записували кожен в своєму селі і тепер вони залишаться в бібліотеках, як краєзнавчий матеріал.
Хочу навести ще один приклад використання Інтернет-ресурсів. Під час проведення конкурсу «Перлини мого села» (я люблю використовувати конкурси в роботі, вони розкривають творчий потенціал бібліотекаря) до мене звернулась за допомогою бібліотекар с.Буда Вороб’ї Наталя Василівна.  Вона хотіла написати про уродженця села – Євгена Черненка, але  в неї було мало інформації. Ми з нею перегорнули безліч сайтів, вишукали всю можливу інформацію. Євген Черненко – відомий український археолог, скіфолог. Він працював заступником керівника археологічної експедиції, яка при розкопках скіфського поховання знайшла безцінну річ – золоту пектораль. Згодом світ побачила монографія «Скіфський обладунок». Ця книга і донині є настільною книгою скіфологів. Про цю та іншу цікаву інформацію бібліотекар повідомила голову місцевої громади, який зацікавився такими фактами. Після цього зв’язались з інститутом археології, з дочкою вченого.
Закінчилася історія тим, що в селі відкрили пам’ятну дошку видатному землякові. На відкриття приїхали колеги та друзі  вченого з інституту археології, дочка вченого Олена Євгенівна. Звичайно відвідали бібліотеку, подарували книги по скіфології з дарчими написами.
По моєму, це гарний приклад використання можливостей програми «Бібліоміст» для місцевої громади. 
Ще хочу трошки зупинитись на блогосфері. Дякуючи нашим тренерам ми створили блог «БібліоМалин». За рік маємо більше 15000 переглядів.
Для чого ж потрібен блог бібліотеці, особливо методисту.
Як говорять, якщо вас немає в Інтернеті, то вас немає взагалі.
А якщо серйозно, то на мою думку, основна ціль блога – дати аудиторії інформацію, яку вони раніше не мали, розповісти про те, чого вони раніше не знали.
А для бібліотекарів, методистів у блозі – саме головне, по-моєму, це спілкування. Спілкування з колегами. На початку робочого дня я найперше заглядаю в свої блоги, що ж іще цікавого і корисного  з’явилося за минулий день. І коли переглядаєш пости колег, то часто реакція відповідна:
спочатку – подив, це треба ж таке придумати,
потім – захоплення – які все-таки бібліотекарі молодці, креативу і нових ідей їм не бракує,
 а потім – радість – цим же можна поділитись зі своїми колегами і щось взяти для своєї роботи.
Звичайно піднімаються і досить серйозні питання і проблеми, які обговорюються. Мені як методисту дуже допомагають блоги  «Методична служба публічних бібліотек Києва» та багато інших.
Нещодавно мала приємну нагоду порадіти за своїх колег – ще вісім блогів районних бібліотек нашої області з’явились у бібліотечному просторі.
Коли зараз проводимо  навчання, то мої бібліотекарі просять, давайте менше  традиційного – краще розкажіть, що цікавого робиться у колег. Ну і звісно я розповідаю, показую, адже так хочеться поділитися тим, що знаєш сам і що допоможе в роботі іншим.

І ще в мене є мрія – щоб кожна сільська бібліотека мала комп’ютер, Інтернет і перетворилася на повноцінного співвласника інформаційних багатств.
Ну а мрії мають здатність здійснюватися – в нашій ситуації дякуючи програмі «Бібліоміст».


 


3 коментарі:

  1. Отримайте свою нагороду
    http://bibliotechnyjlabirynt.blogspot.com/2013/04/persha-nagoroda.html#more

    ВідповістиВидалити
  2. Передаємо естафету нагород "Вітрила МРІЙ"
    http://chutaybumchik.blogspot.com/

    ВідповістиВидалити
  3. Дякую, приємно було дізнатися, що читаєте мій блог ))

    ВідповістиВидалити

Вы хотите оставить комментарий, но не знаете, КАК? Очень просто!
- Нажмите на стрелку рядом с окошком Подпись комментария.
- Выберите Имя/URL. (Никто не любит анонимов!)
- Наберите своё имя, строчку URL можете оставить пустой.
- Нажмите Продолжить
- В окошке комментария напишите то,что хотели и нажмите "Отправить комментарий"! Спасибо!