пʼятниця, 19 серпня 2016 р.

"Ім"я долі - Україна"

Виставка- мандрівка
"Ім"я долі - Україна"
Живи, Україно,
              живи для краси,
Для сили, для правди, 
                для волі !
Шуми, Україно, як рідні ліси,
Як вітер в широкому полі.                        О.Олесь
На карті світу Україну відшукати не складно. Ця древня земля лежить на південному заході Східно-європейської рівнини населяє цю землю талановитий і стійкий народ з унікальною історичною долею, неповторними духовними якостями, прекрасною самобутньою душею й особливим характером, у якому степова волелюбність і непокірливість поєдналися з європейською раціональною поміркованістю.
Бути Українцем-значить пишатися своєю Вітчизною. І нам є, чим пишатися. Ми пишаємося красою української природи, древніми традиціями і мудрістю предків,найбагатшою культурною спадщиною, що нам дісталося, славними сторінками вітчизняної історії.
Ми пишаємося тим, що будуємо незалежну державу і духовно "повертаємося" у родину народів Європи, виконуючи заповітну мрію багатьох поколінь українських патріотів.
Бути Українцем-значить беззавітно вірити в Україну, як вірили в неї генії і вірять безстрашні захисники українського народу.
Така віра робить людину щасливою від свідомості того, що вона разом зі своїм народом, що вона - частка його загального життя і служить своїй Батьківщині.
Тільки почуття любові й глибокої гордості за Вітчизну разом із твердою вірою в її світле та величне майбутнє, у святість цієї прекрасної землі дає кожному українцеві, незалежно від того, молодий він чи сивий, чи живе він в Україні, чи в інших краях, право стверджувати: це моя країна, мій народ, Моя Україна !
Україно! Ти для мене диво!

І нехай пливе за роком рік,

Буду, мамо, горда і вродлива,

З тебе дивуватися повік.
Ці поетичні рядки належать В.Симоненку, відданому співцеві своєї країни, який завжди із захопленням і ніжністю відгукувався про Україну. Саме він автор слів, які знає кожен із нас:
Можна все на світі вибирати, сину,

Вибрати не можна тільки Батьківщину.
Кожну державу формує народ, який живе на її теренах і творить національну культуру.
Україна - незалежна, суверенна держава. Поступово повертаються до нас прадавні традиції та обряди, відроджується культура, дзвенить українська мова. Тому збереження і примноження традицій і культурної спадщини наших предків - завдання історичне, пов"язане із збереженням самобутності та кращих якостей українського народу.
І мені здається, що все це залежить від нас. Треба докласти всіх зусиль, щоб процвітала наша держава, треба кожному невтомно працювати, зберігати духовність. І головне пам"ятати - що Україна - це та земля, де ми народилися, де завжди на нас чекає рідна батьківська домівка, зігріта теплим родинним затишком, добротою та материнською ласкою, це - наша Батьківщина, найкраща і найрідніша.
І наша мандрівка розпочинається з рубрики:
" Багатовікова культурна спадщина України".
Самобутня національна культура українського народу є невід"ємною частиною світової культури. Український народ як творець національної і співтворець світової культури за свою багатовікову історію накопичив величезні духовні багатства. Українську національну духовну культуру створював народ, його світлий розум, чисті помисли, працьовиті руки. До цієї скарбниці входять пам"ятки трипільської  та скіфської культури, княжої доби, українського барокко, творча спадщина талановитих людей: письменників, друкарів, архітекторів, майстрів образотворчого і прикладного мистецтва, музикантів і композиторів, акторів театру і кіно.
Україна - це неповторна культура і ніжна лірична пісня, вишитий рушник на покуті, розмальована святкова писанка, мова солов"їна...
"Мова-душа кожної національності, її святощі, її найцінніший скарб. У мові наша стара й нова культура, ознака нашого національного визнання. Мова-це не тільки простий символ розуміння, бо вона відтворюється в певній культурі, в певній традиції. І поки живе мова- житиме народ як національність.
У часи утвердження української державності, відродження національної культури, духовності народу дедалі біьше привертає увагу питання звернення до культурного надбання нашої держави. Оповиті легендами й віками замки, християнські святині-храми та монастирі - втілюють у собі багатовікову історію розвитку архітектури та мистецтва на наших землях і посідають одне з найголовніших місць серед пам"яток національної культурної спадщини.
Рубрика:
       "Твої древні задумливі храми", розповідає про найвідоміші святині України.
Найголовнішою, найурочистійшою спорудою Києва на усі часи став Софіївський собор, оточений ансамблем палацових та монастирських будівель. Цей 13-ти купольний храм не має аналогів у світовому мистецтві не тільки за архітертурною досконалістю, але й за внутрішнім оздобленням. Його неодноразово руйнували, відновлювали, перебудовували, зберігаючи основне ядро. У наш час Софійський собор стоїть серед колишніх монастирських будинків-цінних пам"яток українського бароко ХVIII ст.. Поряд з ним 76-ти метрова дзвіниця з багатим ліпним декором.
Над мозаїками Софії Київської працювала артіль із восьми чоловік протягом шести років. Центральна мозаїка-"Марія Оранта" (Богоматір-заступниця)-це одне з тих див, що захоплює своєю красою та майстерністю до нині. Образ Богоматері здається огорнутим м"яким, неяскравим сяйвом. Для втілення його майстри використали 18 основних кольорів із 168 відтінками смальти-кольорового непрозорого скла у формі кубиків чи пластин. Тільки група жовтих кольорів налічує 44 відтінки, а золотиста та срібна смальта-25 відтінків. Кажуть, що тільки найдосконаліший комп"ютер здатен здійснити такий сонячний розпис, а майстри зробили цей розподіл "на око".
Спадок попередніх поколінь для українців-це мовби послання з далеких віків, тінь вічності, світле смеркання, яке ніколи не стане ніччю.
Наступна рубрика нашої виставки:
«Захопливі подорожі на теренах своєї країни».
Україна має все необхідне для розвитку подорожей і захопливого туризму. Для туризму значну цінність мають ландшафти, мальовничі краєвиди, печери.
В Україні особливу групу ландшафтів утворюють національні парки, державні заповідники, заказники, парки, що є пам"ятками садово-паркового мистецтва, дендропарки, ботанічні сади ... та ін.. В Україні налічується понад 6700 природно-заповідних територій , у тому чилі 21 заповідник. Заповідники і національні природні парки займають понад 10% території україни і розташовані практично у всіх її регіонах. Всього в україні налічується 6 тис. природних і 150 тис. історико-культурних пам"яток. З цього числа 12 тис. становлять інтерес як туристично-екскурсійні об"єкти.
В Україні існує 550 музеїв, у яких зберігається понад 9.9 млн. експонатів.
Процес розбудови туристичої індустрії України перебуває на почаковому етапі свого розвитку. Не є винятком і Житомирщина, яка має потужний різноманітний туристсько-рекреаційний потенціал. Житомирщина повина докласти чимало зусиль, щоб наявні можливості регіону були максимально використані.
"Шепочуть ліси, курява від автомашин пахне житнім колосом і теплою землею, ген-ген простягнулося смарагдове мереживо хмільників,перекинуте небо міниться в ріках, ставках. озерах". Численні пам"ятки минулого і сучасні обеліски величні знаки буття людей на цій прадавній слов"янській землі. Це Житомирщина- один з центрів зародження слов"янства.
Добре знати рідний край це знамення часу. Адже у світі спостерігається туристичний бум. Кількість бажаючих подорожувати зростає. Ми пропонуємо книги які покликані допомогти всім, хто бажає глибше пізнати свою країну і Житомирщину зокрема, її природу, історію, економіку, культуру, видатних людей, розкрити її привабливість.
Сподіваємося, що глибше пізнавши цей чудовий край, ви його краще полюбите, а полюбивши, будете намагатися зробити кращим і людей - щасливішими.
Серед епітетів, що найчастіше додаються до назви нашої країни, перше місце , безперечно, належить слову "мальовнича". Саме так називають у світі Україну за красу її природи. Вона багата на чудові краєвиди, які зазвичай порівнюють із швейцарськими. Але не лише ними славиться українська природа.. Вона приваблює зеленим вбранням гаїв. садів, чарує блакитним оксамитом повноводних річок, вражає своїм безмежним степовим простором. З висоти пташиного польоту країна нагадує квітучий килим...
І наша остання рубрика носить назву:
           "Земля неповторних пейзажів".
У кожному куточку нашої України прихована неповторна чарівність, а кожен ландшафт наділений тільки йому властивим незабутнім обличчям, власною душею і не залишить байдужим нікого.
Навіть наймайстерніший митець не зможе повністю передати красу нашої рідної України, її треба просто бачити і відчувати. Необхідно хоча б раз побачити захід сонця у Карпатах, що колишеться на вітах ялин, почути шелест пшениці, що ніжиться під теплими променями сонця, вдихнути запах гірських річок, що простеляються між широкими валунами, просторими полонинами, треба вміти слухати шум хвиль Чорного моря, розуміти дику природу українських степів...
При оформленні книжкової виставки ми ставили собі мету показати мальовничі куточки міст і сіл, сучасний вигляд архітектурних пам"яток, красу української природи та інших визначних місць, що викликають гордість за державу, в якій живемо.

Тож любімо Україну !

Бережімо все своє рідне,

як зіницю ока...

Книг які б розкривали зміст нашої виставки-мандрівки в бібліотеці багато, але хочеться поговорити і показати найкращі зокрема:
- Клочко Д.В. Моя Україна: Альбом світлин /Передм. Т.В. Компаніченка. – К.: Вища шк. 2009. – 239с.
- Лаврик О.В. 1000 цікавих фактів про Україну – Х.: Віват, 2015. – 256с.
- Зубанич Ф.І. Довколосвітня мандрівка у пошуках України: У 3-х кн. – Кн. 1. -К.: ПП Горобець, 2003. – 576с., іл.
- Ярещенко А.П. Під чаром рідної землі. Посіб. З українознавства. – Х.: Прапор, 2007. – 432с.: іл.
Розкрити зміст рубрики: «Багатовікова культурна спадщина України» допомагають книги:
- Україна: Природа. Традиції. Культура / Фотохудож. Ю. Бусленко та ін.; Авт. О. Білоусько, М. Попович. – К.: Балтія-друк, 2008. – 100 с.: іл.
- Борян О.О. Україна: етнокультурна мозаїка. – К.: Либідь, 2006. – 328с.; іл.
- Народне зодчество: Альбом / авт. тексту та упоряд. Л. Прибєга; фотозйомка А. Прибєги. – К.: Мистецтво, 2009 . – 320с.; іл.
- Кара – Васильєва Т., Чегусова З. Декоративне мистецтво України XX ст. У пошуках «великого стилю». – к.: Либідь, 2005. – 280 с., іл.
Рубрику «Тіої древні задумливі храми» представляють книги:
- Храми України: Альбом / Вступ. ст. комент. Та упоряд Л. Прибєги .- К.: Мистецтво, 2000._ 296с.; іл.
- Собор Святої Софії в Києві: (Книга- альбом) / авт. тексту Г. Логвин; Упоряд.: Г.Н. Логвин, Н.Т. Логвин. – К.: Мистецтво, 2001. – 352 с.: іл.
- Марголіна І., Ульяновський В. Київська обитель Святого Кирила . – К.: Либідь, 2005. – 352с.
- Степовик Д.В. Володимирський собор: Історія, архітектура, малярство собору у Києві. – К.: Дніпро; 2015. – 372 с.

Захоплюють книги з рубрики: «Захопливі подорожі по теренах своєї Батьківщини»:
- Олійник Я.Б., Шищенко П.Г., Сткпаненко А.В., Масляк П.О. Георгафія: Україна і світ . – К.: Т-во «Знання», 2007. – 456с.
- Памятники национального культурного наследия Украины. Неизведанная Украина. / сост. А. Глазовой. – К.: Балтия-Друк. – 288 с. ил.
- Панкова Є.В. Туристичне краєзнавство: Навч. пос. – 2-е вид., переб. та допов . – К.: Альтер-прес, 2007. – 352с., іл.
- Костриця М.М., Костриця М.Ю. Житомирщина туристична: Краєзнавчі нариси / За загальною редакцією докт. геогр. Наук, проф. Костриці М.Ю. Житомир: «Полісся», 2009 – 564 с.
- Мокрицький Г.П, Цікава Житомирщина: ілюстрована туристична енциклопедія .- У 4-х т. – т.1. – Житомир: Вид-во «Волинь», 2011. – 324 с.
- Памятники монументального мистецтва Житомирської області / Заг. редакція, ілюстрації, підготовка текстів Г. Мокрицького /. – Житомир: Вид-во «Волинь», 2009. – 208 с. – 302 іл.
І на завершення одна з найяскравіших рубрик: «Земля неповторних пейзажів»:
- Маланов Д.В. Мальовнича Україна: альбом / Д.В. Маланов; вступ. Ст. В.М. Кузьменко; фотозйомка; А.Л. Прибєги. – К.: Мистецтво, 2011. – 336 с.: іл.
- Чугуєнко М.В. Моя Україна. Ілюстрована енциклопедія для дітей. – Харків: Видавництво «Ранок», 2008. – 128 с., іл.
- Замки та фортеці: Альбом / вступ. ст., комент. Та упорядкув. Л. Прибєги. – К.: Мистецтво, 2009. – 352 с.: іл.
- Роглєв Х.Й., Бошицький Ю.Л., Голубаха І.А., Мунін Г.Б. Легендарні села України / Під заг. ред. Бошицького Ю.Л. – К.: Книга, 2009. – 256 с.: іл.
 





Немає коментарів:

Дописати коментар

Вы хотите оставить комментарий, но не знаете, КАК? Очень просто!
- Нажмите на стрелку рядом с окошком Подпись комментария.
- Выберите Имя/URL. (Никто не любит анонимов!)
- Наберите своё имя, строчку URL можете оставить пустой.
- Нажмите Продолжить
- В окошке комментария напишите то,что хотели и нажмите "Отправить комментарий"! Спасибо!